Č

L

Á

N

O

K

Pamätník na Kamzíku


Blízko križovatky ciest na bratislavskom Kamzíku, ktorý je po celý rok miestom výletov väčšiny Bratislavčanov, stojí už 333 rokov pamätník, ktorý má na svojom stĺpe vyrytú zúfalú prosbu bratislavských mešťanov k Bohu, aby ich ochránil pred Turkami. Možno vás zaujme, prečo bol vlastne na takomto mieste postavený tento stĺp.
Už v časoch keltského osídlenia vznikali na miestach dnešnej Koliby osady drevorubačov a uhliarov, ktoré sa ani v stredoveku výraznejšie nerozšírili. Neskoršie zobrazenia Bratislavy ukazujú mesto olemované svahmi s vinohradmi, čo poukazovalo na jeho bohatstvo založené na úrode viniča.

Andy Bábovka

A práve kdesi tam pramení aj pôvod názvu tejto lokality. Nad hornými okrajmi vinohradov totiž vidno koliby, ktoré slúžili ako prístrešok pre robotníkov a ich strážcov. Tie, čo stáli v blízkosti prameňov pitnej vody (okolie dnešnej Krahulčej cesty či Bellovej a Jeséniovej ulice), sa postupne transformovali na trvalé osídlenie. Takto vznikala približne od roku 1540 osada na Kamzíku.
Počas tureckých a kuruckých vojen v 16. až 17. storočí sa toto územie prechodne stávalo útočiskom mestského obyvateľstva. Ako nemý svedok o tom vypovedá kamenný stĺp z roku 1683 postavený v sedle pod
Kamzíkom. Pripomína ťažké časy, keď Turci tiahli na Viedeň a ich  spojenec Imrich Tököli len tak z dlhej chvíle napadol Prešporok.  Pochod Turkov okolo Prešporku si vynútil urýchlené opevňovacie práce na meste. Počas obliehania Viedne turecké oddiely ohrozovali aj Prešporok, ale ten sa však ubránil. Tököli mal už v tom čase obsadenú väčšinu Slovenska a jeho vojská sa 10. júla 1683 utáborili v priestore dnešnej Krížnej ulice. Keďže sa Prešporok odmietol na Tököliho ultimátum vzdať, tento dal delami ostreľovať najmä priestory Obchodnej, Špitálskej a Dunajskej ulice, ktoré zapálili a tým aj značne poškodili. Po tomto útoku sa ale mesto vzdalo a radšej zaplatilo vysoké výkupné. Tököli sa pokúsil dobyť aj Prešporský hrad, útok bol však s veľkými stratami odrazený. Už 29. júla pritiahol k Prešporku s časťou svojho vojska Karol Lotrinský a vyhnal odtiaľ Tököliho vojakov.
Pamätník na Kamzíku pozostáva z dvojitého štvorhranného kamenného podstavca, z pieskovcového, mierne kónického stĺpa zakončeného zastrešeným výklenkom a železným dvojitým krížom. Vo výklenku bola pôvodne umiestnená trojičná soška, no po vojne ju neznámi vandali zničili. Na stĺpe je erb mesta Bratislavy a pod ním vyrytý, švabachom napísaný, čiastočne poškodený nemecký nápis:
“Prosíme ťa pane Ježišu Kriste, ktorý si… sudca sveta, ochráň nás svojou milosťou, aby nám zlý nepriateľ neuškodil! 1683”.                                                                                zdroj: wikipédia
 
 

 

vložené 2.augusta 2016

(Texty sú zverejňované tak, ako boli zaslané autormi a neprešli jazykovou úpravou.)

 


© 2016 Vytvoril Frenky - TO.Yukon

Windows Internet Explorer

Optimalizácia pre rozlíšenie 1280 x 1024