Povesti o vzniku Devína.
Devín patrí do skupiny tzv. dievčenských hradov. Kázala ho vraj postaviť istá slovanská kňažna, ako tomu nasvedčuje meno Devína. O tom máme i zápis od spomínaných mníchov fuldských, ktorí zapísali, že „Dovina“ značí v reči tamojšieho ľudu dievča. V kláštoroch vtedy bývalo zvykom zapisovať dejinné súveké udalosti, písať letopisy. Tak aj mnísi vo Fulde v Nemecku, popisujúc udalosti roku 864 zaznamenávajú, že v auguste nemecký kráľ Ludvik obkolesil svojím vojskom tábor Rastislavov v mieste, ktoré v reči tamojšieho národa
D o v i n a, t.j. dievča sa volá.
Povesť o veľkomoravskom Devíne.
Slávne vládol na Devíne Rastislav. Mocný Devín za jeho vladárenia bol tŕňom v oku susedným Nemcom, ako tŕňom v oku bola im celá ríša slovanská veľkomoravská. Tri razy dobíjali Nemci devínsku pevnosť, tri razy zlomil sa ich útok o svornosť vládcov veľkomoravských. V tie časy v Nitre sídlil Svätopluk; kým Svätopluk poslúchal svojho strýka Rastica, do tých čias ríša veľkomoravská kvitla. Ale keď Svätopluk Rastislava zradil a Nemcom vydal, nastali smutné časy. Úbohý Rastislav odvlečený bol do Nemecka a zbavený zraku vo väzení trávil smutné dni svojho života.. Ale i Svätopluk dočkal sa odplaty za čierny zločin. I jeho Nemci lapili a uväznili. Ale Nemci nehospodárili dlho v domácnosti našich predkov.,
Stalo sa raz, že nemecké vojsko opäť vypravovalo sa proti Morave. Vtedy prisľúbil vodca Nemcov, že Svätopluka prepustia z väzenia, ak ich vojsko povedie proti Devínu a pomúže im ho dobiť. Svätopluk sľúbil.
Na Devíne sa skoro dozvedeli o príchode nemeckého vojska na čele so Svätoplukom a horlive sa pripravovali na obranu. A keď sa nepriateľ priblížil, vatrami to oznámili susedným pevnostiam. Vodcami vojska veľkomoravského bolo: Slavomír, Zemižízeň, Milín, Slávoboj a Ľuboslav.
Svätopluk prešiel s nemeckým vojskom Dunaj a utáboril sa pod Devínom, lebo ustaté vojsko nemohlo hneď pomýšľať na útok na tak mocnú pevnosť, akou bol vtedy Devín. Ale vodca nemeckého vojska bol pevne presvedčený, že hrad dobije lsťou, novou zradou Svätoplukovou. V ten večer prisľúbil Svätopluk Nemcom, že odíde tajným chodníkom na Devín a vodcov vojska veľkomoravského prehovorí, aby dobrovoľne hrad vydali. Nemci, dôverujúc mu prepustili ho. A Svätopluk?
Bol šťastný, že sa vrátil k svojim a Nemcov ani len vidieť nechcel. Vodcovia veľkomoravskí v ten večer za tichého spevu vyvolili ho za panovníka a vojsko s nadšením stavalo sa pod jeho velenie.
Nemci na druhý deň, keď sa Svätopluk nevracal už videli, že spravili veľkú chybu a s ohromnou silou oborili sa na pevnosť. Zahučali do rohov a útočili celý deň, - lež darmo. Po jednom takom boji vodca Nemcov Britvald vyzval Svätopluka na súboj. Svätopluk výzvu prijal a vodcu nemeckého v súboji zabil. Keď Nemci takto stratili vodcu, od Devína odtiahli a dlho nechali Veľkú Moravu na pokoji.
podľa počutej povesti