Reportáž zo Spišského hradu od Amazonky z Ke


Spišský hrad

V nadmorskej výške 634 m, na vápencovej skale prevyšujúcej okolitý terén o 200 m, vládne Spišskej kotline jedna z najcennejších pamiatok Spiša, národná kultúrna pamiatka Spišský hrad.  Skala, na ktorej sa rozprestiera, bola osídlená už v mladšej a neskorej dobe kamennej. Na prelome letopočtu sa na hradnom návrší objavuje rozľahlé laténske opevnené sídlisko, prerastajúce svojím osídlením plochu neskoršieho rozľahlého stredovekého hradu. Centrum pôdorysu románskeho, župného hradu tvorila v 12.storočí mohutná kruhová obytná veža v strede opevnenia, ktoré sa rozkladalo na najvyššom bode hradného brala. Veža bola krátko po svojom vzniku zničená pravdepodobne tektonickou poruchou a nahradená, v prvej tretine 13.storočia dnešnou, postavenou v jej tesnom susedstve. V prvej tretine 13.storočia postavili na  brale v mohutnom opevnení priestranný poschodový románsky palác, krátko na to vznikla aj hradná kaplnka, ktorá slúžila županovi, ale pravdepodobne aj prepoštovi, ktorý sa usídlil na úpätí hradu vo vežovej stavbe v priestore dnešného stredného nádvoria. 

       Spišský hrad bol jedným z mála hradov, ktoré odolali ničivému tatárskemu vpádu v roku 1242. Napriek tomu však bolo zosilnené jeho opevnenie. Na stavebných prácach v 13.storočí sa zúčastňovali severotalianski majstri, ktorí neskôr pracovali aj na stavbe Spiš. Kapituly a v blízkych Spiš. Vlachoch, ktoré po nich dostali aj pomenovanie. V 14.storočí pribudlo k hradu nové veľké nádvorie. Dolný hrad - rozmerné dolné predhradie, ktoré bolo sídlom Jiskrových vojsk v 15.storočí, bolo vymedzené opevňovacím múrom, dvoma obytnými vežami a vstupnou vežou. Do centra priestoru umiestnili samostatne opevnenú pevnôstku. V dru­hej polovici toho istého storočia sa pokúsili noví majitelia hradu - Zápoľskovci o premenu horného hradu na šľachtické sídlo.

Doplnili hrad o nové budovy a o kaplnku, ktorú postavili na voľnom priestranstve na nádvorí.  V období renesancie patril hrad Thurzovcom a Csákyovcom, ktorí dopĺňali horný hrad stále novými stavbami. Zmenili vstup a prispôsobili ho na delovú obranu. Arkádou a pavlačami v nádvoriach horného hradu sa snažili zjednotiť architektúry, pričom zmenili aj funkciu starších budov na hospodárske. Hrad podľahol v roku 1780 požiaru.

Komplexná pamiatková obnova hradnej ruiny sa začala na základe rozsiahleho archeologického a historicko-architektonického výskumu 1970. Rozsiahly objekt Spišského hradu sa postupne rekonštruuje, resp. konzervuje pre potreby expozícii Východoslovenského múzea Košice.

 

                                                                              Jana Matzová   „Amazonka“


 


Dreveník

V blízkosti Spišského hradu sa nachádza národná prírodná rezervácia Dreveník. Jeho územie predstavuje travertínovú kopu s plochou 66,9 ha. Dreveník je považovaný za jeden z najväčších a najstarších travertínových vrchov na Slovensku. Jeho existencia sa uvádza od konca treťohôr až začiatku štvrtohôr. Okraje Dreveníka tvoria strmé, veľmi zrázne, až 50 metrov vysoké steny. Erózia zrážkovej vody z nich utvorila kameňovité rokliny, travertínové bloky a bašty. Na plošine sú typické krasové javy, ako pukliny, dutiny, závrty a škrapy. Práve tu nájdeme najdokonalejšie voštinové škrapy. Z náhornej plošina Dreveníka sa odkrýva prekrásny výhľad na masív Braniska a Levočských vrchov. Celá nenáročná túra Dreveníkom trvá necelú hodinu a môže byť spojená s prehliadkou Spišského hradu.

Spišský hrad a Dreveník sú  nemí svedkovia histórie jednej party, ktorá sa v roku 1988 rozhodla  preskúmať tajomné múry hradu a skalne bralá Dreveníka. Nik vtedy netušil, že tento deň sa stane nezabudnuteľným a aktéri  sa po 20-tich rokoch rozhodnú kráčať po svojich stopách a zistiť či sa niečo zmenilo na hrade, v skalnom meste, ako aj  v živote samotných účastníkov.

Jana Matzová   „Amazonka“


vložené 11.11.2008


© 2008 Vytvoril Frenky - TO.Yukon

Windows Internet Explorer

Optimalizácia pre rozlíšenie 1280 x 1024