Poklad na Striebornom jazere – Svet trampingu

V baníckom múzeu v Gelnici je verejnosti prístupná výstava so zaujímavým názvom „Poklad na Striebornom jazere“. Všetci, ktorí majú záujem si ju ešte pozrieť, môžu sa do baníckeho múzea vybrať v pondelok až piatok v čase od 8.00 do 16.00 hod až do Silvestra 2009.  Prípadní záujemcovia o víkendovú návštevu  si  sprístupnenie môžu zajedať vopred telefonicky s pracovníčkou múzea na tel.č 4821468. Ako táto výstava vlastne vznikla

            Ako každá trampská duša sa veľmi rada túlam po krajine. Najradšej v spoločnosti trampských duší, od ktorých sa dozviem veľa zaujímavého. U kamaráta Pukyho v Banskej Bystrici sa mi dostali do rúk kroniky T.O. Čierna Puma a kronika jeho sestry Kaji T.O. Mesačná múdrosť.  Tu som sa začítala do príbehu  starého takmer 3O rokov. Bol o tom ako mladí trampíci Puky, Kaja, Špiro a Grej naložili lode do vlaku a vybrali sa z Banskej Bystrice  na Ružínsku priehradu, kde sa konala trampská akcia s názvom Poklad na Striebornom jazere.

Pokračovanie tohto príbehu som sa dozvedala ďalej už v kraji košickom počas túlačiek po Ružínskej priehrade v spoločnosti historika trampských osád Tika z T.O Sosna (
Košice). Na potulkách som sa zoznámila s ďalšími aktérmi tohto príbehu. Výsledkom je výstava v Baníckom múzeu v Gelnici a tak tento príbeh dostal i takúto konkrétnu podobu po 3O-tich rokoch.

            Trampov celé desaťročia lákalo romantické a dobrodružné okolie Ružínskej priehrady. Najväčšiu túžbu po horách majú ľudia z miest a tak niet divu, že trampi pochádzali väčšinou z Košíc. Vytvárali kamarátske partie, takzvané trampské osady, ktorým dávali mená s vôňou diaľav ako Nevada, Orion, Lovci vlkov.... Miesta kam chodievali najradšej „fleky“ dostávali mená trampských osád aj iné napríklad : Kanada, Líščie skaly. (v Košiciach v období desiatok rokov vzniklo až 140 trampských osád)  Víkendy teda trávili v prírode. Nosievali so sebou vlastnoručne vyrobené pomôcky na táborenie. Organizovali trampské akcie zamerané na športové zápolenia, ba i za účelom čistenia svojich flekov. Na akcie prizývali členov iných osád, ktorým na pamiatku rozdávali drevené maľované „placky“ s pripomenutím tejto akcie. Večer pri ohni prišli na rad gitary a trampské piesne. Takto vznikala trampská kultúra.

            Pred takmer 30-timi rokmi mladí trampi z trampských osád zorganizovali na Ružíne trampskú akciu s názvom „Poklad na Striebornom jazere“. Bola to dokonale, mladými ľuďmi, zorganizovaná zaujímavá hra, ktorá prilákala trampov z celého Slovenska i Čiech. Bojovalo sa gumkovými puškami, ktoré rovnako ako zápisky o tejto akcii v kronikách nájdete v múzeu.  S odstupom rokov obdivujeme bohatú fantáziu, nápaditosť a dobrodružného ducha vtedajších  mladých ľudí.

            Časť výstavy je venovaná aj súčasnej literárnej tvorbe zoskupenej hlavne okolo trampského časopisu SEVERKA.  Autormi článkov sú  totiž aj účastníci spomínanej trampskej akcie a ich kamaráti z celého Slovenska, ba i Čiech. Mnohí ostatní aspoň raz navštívili aj Ružínsku priehradu. Aj sám šéfredaktor D´Ady pozná jej romantické zákutia. Tí, ktorí tam ešte neboli navštívili tieto miesta keď prijali pozvanie na vernisáž výstavy dňa 3.1O.2009, pretože otvorenie výstavy sa stalo sprievodnou akciou osláv 2O. výročia  časopisu SEVERKA. Oslávili sme to teda vo východniarskom  historickom trampskom raji – na Ružínskej priehrade.  Trampská kultúra, v ktorej znemení sa niesol tento víkend mala aj svoj zlatý klinec a to, vyhodnotenie literárnej súťaže Severky. Podrobnejšie sa o tom môžete dozvedieť na stránke www.severka.nfo.sk.

                                                                                                      Jana Matzová „Amazonka“

banícke múzeu v Gelnici

Ružínská  priehrada

 

foto a článok poslala Amazonka .Autori fotiek sú trampi - účastníci vernisáže 

 


© 2009 Vytvoril Frenky - TO.Yukon

Windows Internet Explorer

Optimalizácia pre rozlíšenie 1280 x 1024