September
 2018

Č
L
Á
N
O
K

25. slovensko-český potlach Kuchyňa-Buková

Keby sa nepísal rok 2018, tak by som si podľa správ, ktoré začali chodiť v utorok pred potlachom okolo obeda, pomyslela, že sa píše rok 1978.
Vtedy, ako aj roky predtým, mohli "mocní" svojvoľne rozhodnúť zrušiť a zakázať sa stretávať trampom.
Pri prípravách na potlach v Kuchyni napriek dohode so starostom, vojenským letiskom aj s majiteľom pozemku, zvíťazila moc jednostranného odporu. Ako kedysi za vlády jednej strany, pričom teraz ju predstavujú poľovníci a arogancia s akou si nárokujú rozhodovať o všetkom a všade. V mene ochrany prírody a zveri, ktorú oni bezbreho ničia a strieľajú. Doslova vyhnali organizátorov, ktorí to čo upravili, vykopali, priviezli, postavili museli v utorok večer rozobrať a presunúť pár kilometrov ďalej k priehrade Buková.

foto Pekelník

Dohodli sa tam s miestnymi, všetko sa zdalo v poriadku. V stredu sa teda opäť upravovalo, kopalo, vozilo, stavalo. Organizátori verili, že aj vďaka kamarátom, ktorí prišli skôr a pomáhali, sa stihne potlachovisko a zázemie do piatka pripraviť. V Kuchyni nechali spojky a značku, kam sa potlach presunul, bol zabezpečený aj autobus. Omyl! Arogancia ďalšej predstaviteľky "mocných" - tentoraz v mene ochrany prírody - opäť všetko zrušila. Zaujímavé, že ochrancom Chránenej krajinnej oblasti nevadí kempovanie rybárov po celé leto, ktorí všetok svoj odpad (aj ten pravidelný – telesný) nechávajú na chránenom území. Na ktoré, samozrejme, prichádzajú autami s povolením aj bez povolenia a celé dni ich tam aj parkujú.
Dokonca na našich narobených chlapov boli privolané policajné hliadky! Paralela s minulým režimom takmer totožná. Nedalo sa nič robiť, museli trampi opäť preč. Zúfalí, unavení hľadali riešenie. Nemienili to vzdať a sklamať. Našťastie starosta  Bukovej im ponúkol pozemok - na druhej strane priehrady. 
A tak vo štvrtok poobede sa po tretí raz upravovalo, kopalo, vozilo stavalo. Bez obdivuhodnej výdrže usporiadateľov a pomoci trampov z Čiech a Slovenska, ktorí prišli skôr aj aby pomohli, by sa to ale sotva stihlo. Pri týchto všetkých starostiach sa ale prejavila jedna z hlavných čŕt trampingu - kamarátstvo.Keď sme v piatok poobede prišli, všetko to, čo treba pripraviť na takúto veľkú akciu bolo pripravené.
 

 

Najlepšie zvítanie sa je dobrou hudbou a tak sa hralo a spievalo na viacerých miestach a samozrejme do rána. Počasie prialo, kto nesleduje predpovede, ani by ho nenapadlo čo nás čaká zajtra.

Aj nočná obloha bola hviezdnatá a noc teplá, ale neskôr daždivá. V sobotu ráno po upršanej noci sa vyjasnilo a príjemne svietilo slnko. Raňajšie posedenia pri káve, debatné krúžky, záverečné práce organizátorov a kamarátov s prípravou dreva na slávnostný oheň, rozohnal hustý dážď.  Pršať prestalo okolo obeda, o pol druhej bola slezina šerifov. Dohodli sa organizátori 26., 27., a 29. potlachu. Súťaže - dvojboj hod sekerou a nožom a detská – hod krúžkom na kolík, začali za – ako sa zdalo - už umúdreného počasia. Súťaže pripravil a riadil Mrzo. Súčasne bolo pripravené pódium. Bol to priam neuveriteľný záslužný čin zvukára, ktorý v zlých podmienkach a neskôr v daždi, vetre a blate pripravil výborný zvuk.

Hasič, ktorý mal na starosti program potlachu, vyzýval vystúpiť na pódiu kapely a jednotlivcov, aby zabavili všetkých. Nikto však z množstva muzikantov neprišiel na pódium, zvolili si pohodlnejšie sedenie v krčmo-stane. Nakoniec iba kapela Pekaringo s gitaristami Fandom z Brna a Vladom začala hudobnú zábavu pre celé potlachovisko. Pol hodinu super pesničiek prerušil lejak. Diváci sa rozutekali pod prístrešky, pár verných zostalo. Pekaringo aj napriek vetrisku, hrmeniu blýskaniu a prívalom dažďa hralo nepretržite - ako muzikanti na potápajúcom sa Titanicu až do pol siedmej večer. Takisto súťažiaci vytrvali v zápolení aj napriek nepriazni počasia.

Pred siedmou Plúce v mene usporiadateľov zvolal prítomných k slávnostnej hranici k zapáleniu ohňa 25. slovensko-českého potlachu. O siedmej zavolal oheň. Zapaľovali ho šerif Tramp clubu Praha Táta, šerif Tramp clubu Bratislava Džipo, Ringo (T.O.Eldorádo Dúbravka), Marta (T.O. Čierna puma). Po zapálení vyzval Plúce k minúte ticha za kamarátov a kamarátky, ktorí už nikdy nebudú s nami. Po tejto pietnej spomienke Pekaringo zahralo a všetci prítomní zaspievali Vlajku. Po jej odznení Plúce privítal účastníkov. Poďakoval sa im, že prišli a zostali aj napriek problémom, ktoré sprevádzali prípravu potlachoviska. Poďakoval sa tiež za ústretovosť starostovi obce Buková a veľké poďakovanie patrilo kamarátom z Čiech aj Slovenska za obetavú pomoc.
Potom dal slovo mne. Na požiadanie organizátorov som si pripravila príhovor, tak ako to býva na oslavách okrúhlych a významných výročiach. Teraz bol oslávencom storočný TRAMPING (o jeho vzniku a prečo oslavuje 100 rokov- viď link)
Krásny totem vytvorený chlapcami z osád Michigan a Eldorádo Dúbravka, vynikol uprostred trampských a štátnych vlajok Českej a Slovenskej republiky. Okolitá príroda, Malé Karpaty, lesknúca sa vodná hladina v zapadajúcom slnku. To všetko vytváralo pravú trampskú atmosféru. Dotváral ju aj oheň obkolesený kruhom čistoty. Sľuboval teplo, vysušenie mokrých vecí a hranie pri ňom. Ale príroda nám tento deň nepriala a prišiel ďalší lejak. Oceňujem, že pár vytrvalých divákov zostalo na večerné hudobné vystúpenia aspoň do najväčšieho prívalu dažďa.

Zaujímavosťou bolo, že dvaja kamaráti zaspievali vlastné pesničky o dvoch nešťastiach s tragickými následkami. Zloťa o rýchliku Panonia a jeho vykoľajení na moravskom viadukte a Bocho o stroskotaní remorkéru na Dunaji. Všetkým kamarátom, ktorí vystúpili treba poďakovať, lebo na rozdiel od množstva prihlásených to nevzdali, prišli cez blatové pole a zahrali. Zvukár Peťo je Rozhlasák, ale pravdepodobne aj čarodejník. V takom počasí dokázal zabezpečiť  kvalitný zvuk, aby ho počuli aj tí, ktorí sa pred prúdmi vody skryli do stanov. Zlé počasie nás ale stmelilo. Vždy keď začalo liať, kamaráti pomáhali zakrývať drevo, zvukársky pult, pódium. A keď nachvíľu prestalo pršať, hneď prišli pod pódium aj k ohňu poslucháči. Plúce zrušil kruh čistoty, aby sa vysušili. Pekelníci Sova a Momo sa starali, aby bol oheň poriadny a zohrial, ale dážď stále vyhrával. Plúce sa im poďakoval, neskôr ich odvolal a sám sa do polnoci staral o oheň. Pedro s Pedierkom niekoľkokrát už ladili gitary, že zahrajú pri ohni, ale nebolo to na tento večer súdené.
O polnoci, keď už väčšina spala v stanoch, konečne prestalo pršať. Pri ohni sa zišlo pár trampov, niečo sa zahralo, ale čoskoro krásny oheň horel osamotený.
Nedeľné slnečné ráno bolo útechou. Po hodinách v blate a daždi nečudo, že v "umyvárke" bolo plno, ale aj veselo. Na potlachovisku nastalo postupné balenie a lúčenie sa. Autami sa odchádzalo s problémami. Mali ich najmä tí, ktorí napriek viacnásobným upozorneniam prišli s autom až na potlachovisko, kde si auto celý víkend aj nechali. Kazili dojem z celého táboriska a pokazili aj plno pekných fotiek. Výhovorky, že viezli invalida, alebo starých ľudí neobstoja. Veď mohli auto vrátiť na parkovisko po vyložení.

Všimla som si, že nemobilní sa neskôr bez problémov zmobilizovali a prešli po hrboľatej lúke do bufetov, ktoré boli od lúky so stanmi rovnako vzdialené, ako oficiálne parkovisko.
O desiatej Plúce pri toteme a vlajkách slávnostne ukončil potlach. Poďakoval sa ešte raz všetkým, ktorí pomohli, tým, ktorí vytrvali a rozdal pekné placky. Oznámil miesto a usporiadateľa 26. česko-slovenského potlachu v r. 2019.Usporiadateľ sa  nedostavil, putovný  pohár a vlajku  ...za neho prevzal Rumcajs.
Na záver Pedro a Kali z Pekaringa zaspievali pieseň "Potlach" od Tykvu z S.T.O. Tambora, pridala sa Plamienka.
Spoločným AHOJ! sme sa všetci rozišli.
Ako to už pri takýchto stretnutiach býva, nájde sa dosť neprajníkov a kritikov. Našťastie, podstatné sú názory tých pravých trampov a kamarátov. A tí všetci kladne ohodnotili prácu organizátorov, ktorá je vždy namáhavá, ale tento rok bola mimoriadne sťažená. Uverejňujem slová aspoň dvoch z nich:
Šperhák – 89 rokov - (Osada Veselí samotári, Bratislava, založená 1944). Prevandroval nielen pohoria a splavil rieky slovenské a české, ale aj celý svet. Neodradil ho ani dážď a aj keď kvôli veku nezostal na noc (v Závode pred dvoma rokmi ale ešte prespal v svojom starom stane a na potlach do Čičavy pri Vranove n/Topľou v r. 2014 pricestoval vlakom), nezutekal ako mnohí aj o polovicu mladší, a zostal až do večerného programu. Tu sú jeho slová:
„Od 1. potlachu som sa zúčastnil na všetkých spoločných, okrem niekoľkých na vzdialenejších miestach v Čechách. Považoval by som za hanbu, keby som na potlachu, ktorý sa koná na Slovensku a pri takom významom výročí, neprišiel.

Tá práca pri výkope jám na vstupnú bránu, vlajkoslávu, námaha všetko to postaviť, nachystať množstvo dreva, zabezpečiť zázemie pre hygienu, to bola záslužná činnosť, znásobená tým, že to museli robiť trikrát. Vzhľadom na nečakané okolnosti organizátori využili všetky dostupné možnosti, nevzdali to a neustúpili pred prekážkami. Zachovali sa ako správni trampi a skláňam sa pred ich prácou. Totemy som videl pri svojich vandroch po celom svete mnohé, a aj originálne v Indiánskom múzeu v Chicagu. Môžem povedať, že tento totem bol krásne vypracovaný a dôstojný pre 25. potlach Čechov a Slovákov.“
Danilo a Dana – Praha
„Ahoj kamarádi! Zdravíme po nevšedním zážitku z Bukové. 25. slovensko-český potlach skvěle zapadl do oslav 100 let trampingu. Byl výjimečný ve všech směrech, a nevím, jestli se bude v této podobě opakovat. Od přemísťování potlachoviště až po počasí, které si s námi pěkně zahrálo. To ale asi většině nevadilo. Přece něco vydržíme! Znova musíme vyjádřit velké díky organizátorům a všem, kteří pomáhali dát vše dohromady! Klobouk a čepici dolů! Také díky za dokonalý příspěvek k výročí trampingu! Byl to výborný nápad.“

Mrzo, Placatý, Vodník, Fiko a Lubica

 



T.O. Modrá hviezda, T.O. Čierna puma, T.O. Irokéz, T.O. Južná pláň, T.O. Askalona, T.O. Náhoda TP, T.O. Náhoda, T.O. Pohoda, T.O. Dohoda, T.O. Michigan, T.O. Eldorádo Dúbravka, T.O. Gross Vathra, T.O. Biely Topol, T.O. Old Boys, T.O. Južný kríž, T.O. Ztracený svet, T.O. Zlatá řeka, T.O. Tarpan, T.O. Škorpion, T.O. Colorádo River, T.O. Horizont, S.T.O. Tambora, T.O. KUB, T.O. Čtyřlístek, T.O. Vsetín, T.O. Titanik, T.O. Bílý racek, T.O. Lišiak, T.O. Klondike, T.O. Siví vlci, T.O. Bradlo, T.O. Pacifik, T.O. Peklo, T.O. Bíla Lilie, T.O. Zlatá Kaledónia, T.O. Salamander, T.O. Duha, T.O. Zlatý orol, T.O. Divý kaktus, T.O. Tomboro, T.O. Malá hora, T.O. Hay River, T.O. Lodenica Gidra, S.T.O. Matušáci, T.O. Pavouk, T.O. Severní vítr, T.O. Biela luna, T.O. Krinolína, T.O. Čierny medveď, T.O. Tosto, T.O. Yukon, T.O. Tri kríže, T.O. Biely netopier, T.O. Alaska, T.O. Durango, T.O. Zlatá líška, T.O. Čierny jastrab, T.O. Líščie diery, T.O. Rychlý blesk, T.O. Mauna Loa, T.O. Čierny potok, T.O. Pas kripl, T.O. Rybníček, T.O. Modrá zátoka, T.O. Stupavskí samotári, T.O. Dixon, T.O. Bíla pena, T.O. Ivanka pri Dunaji, T.O. Dunaj, T.O. Severka, T.O. Sivý jastrab T.O. Jeseter, Tramp club Praha, Tramp club Bratislava, T.O. Jicarila, S.T.O. Nemecká dolina, T.O. Baracuda, T.O. Scarboro, T.O. Ohnava, T.O. Oregon, T.O. Red Riwer, T.O. Spln, T.O. Sršni, T.O. Stálenka, T.O. Dlhé nože, T.O. První trampský stát, T.O. Čierna ruža, T.O. Malí bobri, T.O. Královskí lovci, T.O. Bieli vlci, T.O. Čierny orol, T.O. Večernica, T.O. Biely bizón Stupava, T.O. Kalimantan, T.O. Ostrava-Mláde, T.O. Free North, T.O. Jarum,  T.O. Šelmy, T.O. Samotári-Žerotín, T.O. Guadiana, T.O.Synové severu, T.O. U Cleopatri, T.O. Desperádo,
T.S. Sváb, T.S. Sihok, T.S. Mirec, T.S. Mošna, T.S. Bob, T.S. Kasper, T.S. Dan, S.T.S. Caribo, T.S. Kukulienka, T.S.4R, T.S. Geruláta, T.S. Kinto, T.S. Maye T.S. S-Beroun, T.S. Amigo, T.S. Túlavý vlk, T.S.Pipina  T.S. Kolouch-Viťa,  T.S. Džin a Muška, T.S. Satanta, T.O.S. Dubí, 

Bola som na potlachu od piatku do nedele a tak môžem zhodnotiť    :
- Vstup - pekná vstupná brána, ktorej základy sa kopali 3x - poslednýkrát vo štvrtok poobede
- Uvítací stan - vojenský stan kde boli pripravené pamätné listy, zvadlá, camrátka, odznaky, stoly na ktorých boli rozložené kroniky na podpis. V stane po celé tri dni, či za horúčavy, či za dažďa sedela mládež: Vodník, Ľubica , Iva, Kika, Miška. Obdivovala som ich, že si zachovali slušné, ochotné správanie po celý čas a aj k nie veľmi príjemným návštevníkom
- Expozice trampingu Brno – veľmi pekne urobená výstava z histórie trampingu Brna a okolia, pripravená Kamzíkom
- Smeti - všimla som si, že aj o tie sa starala partia mladých ľudí. Plné vrecia hneď nahrádzali novými, zbierali odpad. Z neho bolo 90% po konzumentoch, ktorí nechávali najmä plastové poháre, špaky a prázdne krabičky cigariet povaľovať sa po stole, na zemi, v kríkoch. To je pre trampov odsúdenia hodné správanie.
- Pri vchode boli chemické WC pravidelne čistené a vyprázdňované, vedľa umyváreň s dostatkom vody a odtokom do žľabu, nie na zem pod cisternu (menej blata)

- Bufety - boli vedľa seba z druhej strany plota oddeľujúceho parkovisko. Obsluha vo všetkých bola ochotná, veselá, a rýchla. V sobotu v noci pre "hostí" aj zahrali na gitaru. Ponuka  nápojov bola dobrá a jedlá boli veľmi chutné, najmä vynikajúce polievky u Lata a kolená u Vajgla
- Potlachová lúka - (vo štvrtok doobeda ešte zarastená burinou a 1,5 m vysokými bodliakmi), bola pokosená a pripravená na táborenie
- Totem, vlajkosláva, drevo, (tiež trikrát prenášané a 3x kopané základy), hranica, lavičky - ako som už skôr spomínala všetko perfektne pripravené.Totem bude umiestnený na Bielych skalách, v Dúbravke.
Takže už iba slovo na záver - ĎAKUJEME!

Andy Bábovka, T.O. Pohoda Bratislava za osadníkov a kamarátov, ktorí tam boli...

Usporiadatelia 26.česko-slovenského potlachu: T.K.Duha - Zlóťa dňa 7.9. 2019 Čebin okres Brno venkov


foto Džipo, Jožko a Mikulica a Andy Bábovka
 článok poslala Andy Bábovka


(Texty sú zverejňované tak, ako boli zaslané autormi a neprešli jazykovou úpravou.)



© 2018 Vytvoril Frenky - TO.Yukon

Windows Internet Explorer

Optimalizácia pre rozlíšenie 1280 x 1024